Dlouhá zima snad v průběhu příštích několika týdnů opustí naše končiny a my si konečně budeme znovu užívat slunečních paprsků a teplých dnů do sytosti. Pozvolný příchod jara ale může u mnohých vést k pocitu tzv. jarní únavy a touze po detoxikaci organismu. Nicméně jaro samo o sobě únavu nepřináší. Právě naopak – slunce, probouzející se příroda a stoupající teploty působí na náš organismus povzbudivě. Problém jevu, který bývá obecně označován za jarní únavu, spočívá spíše ve vleklé zimě.

Jakkoli nás může příval sněhu v podobě zimních radovánek rozptýlit, dlouhodobě je zimní období příčinou toho, že náš organismus příliš neprospívá. Méně častý styk pokožky se slunečními paprsky způsobuje hormonální nerovnováhu v těle a nedostatek tvorby vitaminu D a dalších látek. Dlouhé noci pak mají negativní vliv zejména na lidskou psychiku. I z tohoto důvodu jsou severské země na špici v počtu sebevražd na obyvatele.

Své tělo si ale také dokážeme huntovat vlastní vinou. Může za to především nedostatek pohybu a špatně vyvážená strava. Je to celkem logické – kdo by v takovém počasí vycházel ven a nedej bože sportoval? A „pekelný týden“ mezi Vánocemi a Novým rokem způsobí zažívacímu ústrojí nejednu horkou chvilku. Z toho nutně vyplývá ztráta fyzické kondice, hromadění podkožního tuku a nedostatek hodnotných výživových látek.

Proč detoxikovat?

Pomocí detoxikace zbavujeme naše tělo škodlivých látek. Tento proces je často spojován právě s obdobím jara, kdy se vše probouzí k životu. Občasná očista organismu však neuškodí kdykoliv v průběhu roku, nejen v jarních měsících. Odborníci doporučují provádět detoxikaci nejméně dvakrát ročně. Důvodů, proč pravidelně detoxikovat organismus, je hned několik. Detoxikace:

  • posiluje imunitu
  • zbavuje pocitu únavy a dodává tělu ztracenou energii
  • přirozeným způsobem upravuje váhu
  • zlepšuje kvalitu pleti

Jak na to?

Detoxikace by neměla organismus příliš zatěžovat, proto mějte neustále na paměti: všeho s mírou. Detoxikace je prostředek, který by měl vašemu tělu ulehčit, ne ho zatížit. Myslete tedy hlavně na sebe; kdykoli si můžete říct stop! Na druhou stranu – pokud vydržíte, výsledek poznáte na vlastní kůži – budete se cítit lépe a získáte nazpět ztracenou vitalitu a energii.

1. Vyhněte se alkoholu

Alkohol je nejen během detoxikace úhlavním nepřítelem. Zvyšuje množství volných radikálů v těle, což urychluje stárnutí buněk a navíc zatěžuje játra, která jsou jedním z hlavních orgánů odstraňujících toxiny.

2. Jezte ovoce a zeleninu

Ovoce a zelenina jsou hlavní složkou detoxikačního režimu. Obsahují polyfenoly a další antioxidanty, které mají zásadní význam v boji proti toxinům. Ideální je např. artyčok, černá ředkev, chřest, červená řepa a čerstvé zelí. Vhodná je i řasa chlorella, která obsahuje kromě vitaminů a minerálů také aminokyseliny a cholorofyl a je zdrojem vlákniny. Snažte se vybírat ovoce a zeleninu z našich zdrojů.

3. Omezte maso

Nemusíte se nutně stát vegetariánem, ale omezte příjem masa, zejména červeného. Pokud musíte mít maso denně, střídejte ho s rybami, dodají vám potřebné nenasycené mastné kyseliny a jsou také zdrojem vitaminů rozpustných v tucích (A, D). Co do očistné kůry určitě nepatří, jsou uzeniny.

4. Probiotika

Chcete-li, aby vaše tělo účinně vylučovalo toxiny, musíte začít s dobrým zažíváním. Probiotika najdete v kysaných mléčných výrobcích, např. jogurty, kefíry apod.

5. Pitný režim

V zásadě nejvýznamnější věcí, kterou můžete sami ovlivnit, je pitný režim. Nejen v období detoxikace je nutné pít 2 až 3 litry vody denně. Nedostatek i přebytek tekutin zatěžuje ledviny i lymfatický systém, proto nečekejte na pocit žízně, ale dodávejte tělu tekutiny pravidelně. Za tekutiny nepovažujte slazené vody nebo dokonce kávu, těm se raději vyhněte (nebo je aspoň omezte) a dejte přednost čisté neperlivé vodě.

6. Pozor na tuky

Nasycené tuky, především živočišného původu, jsou škodlivé pro náš kardiovaskulární systém. Během detoxikačního programu proto tuky vybírejte pečlivěji, vhodné jsou ryby, ořechy, olivový olej.

7. Ach, ty kalorie

Obecně není důležité se držet nějakých tabulek, ale přizpůsobit svůj jídelníček a příjem potravy skutečným potřebám a výdeji energie.

8. Ať žije polévka!

Některé potraviny a pokrmy jsou pro detoxikační režim jako stvořené, a polévka je jedním z nich. Spojuje v sobě totiž výhody zeleniny a hydratace, a navíc vás příjemně zahřeje.

9. Bylinky

Během detoxu jsou ideálními bylinkami např. bříza, kopřiva, heřmánek, pampeliška nebo řebříček, případně můžete využít některou z bylinných čajových směsí určených přímo pro detoxikaci, např. Lymforegen nebo Lymfodren.

10. Životní styl

Dopřejte si klidný spánek a přiměřenou fyzickou aktivitu. Nemusíte nutně podávat olympijské výkony, i obyčejné procházky na čerstvém vzduchu jsou zdraví prospěšné, vhodné je plavání nebo jóga. K prokrvení pokožky a vyplavení zplodin metabolismu pomůže pravidelné saunování, masáže nebo lymfodrenáže.

Toxických a zdraví škodlivých látek je tolik, že žádná metoda, která by nás jich lusknutím prstů zbavila, bohužel neexistuje (ačkoliv to mnohé reklamy na detoxikační kůry a přípravky tvrdí). Některé škodliviny se v přírodě vyskytovaly vždycky, za jiné vděčíme civilizaci a do těla nám pronikají stravou, ve vdechovaném vzduchu či pokožkou. Přesto lékaři pokládají některé detoxikační postupy za smysluplné a zdraví prospěšné. Kolik detoxikace organismus zvládne, můžeme sami ovlivnit podpůrnými prostředky, ale zejména svým chováním a přístupem k životu a sobě samému.

Na zavěr uvádíme jednu detoxikační kůru, které se dá poměrně snadno vydržet. Když si navíc po zelenino-ovocných dnech uvaříte třeba brambory, budou vám chutnat jako největší delikatesa…

Týdenní detoxikační kůra:

1.den: jezte jen zeleninu
2.den: jezte jen ovoce
3. a 4. den: postupně přidejte brambory, celozrnné pečivo, těstoviny, rýži
5. a 6. den: si dopřejte sýr, jogurt nebo tvaroh
7. den: přidejte bílé maso, například kuřecí, krůtí nebo rybí

Nezapomínejte na dostatečný pitný režim složený z čisté vody a neslazených čajů. Aby tělo nestrádalo, můžete užívat multivitamín s minerály, klidně třeba v šumivé formě.