Chřipka a nachlazení jsou zánětlivá onemocnění horních cest dýchacích. Nejčastěji je způsobují viry, které se uchytí na sliznici nosu nebo nosohltanu, rozšíří se v horních dýchacích cestách a někdy přejdou až do plic. Odpovědí imunitního systému je zaplavení postižených oblastí bílými krvinkami bojujícími s infekcí. Příznaky nachlazení a chřipky nejsou způsobeny samotnými viry – jsou výsledkem pokusů organismu odvrátit infekci. Chřipka i nachlazení jsou častější v zimě, když topení snižuje v bytech vlhkost vzduchu. Nedostatek vlhkého vzduchu pak vysušuje nosní sliznici a vytváří tak dokonalou základnu k množení virů a následnému onemocnění chřipkou nebo nachlazením. Bývají provázena zvýšenou teplotou, bolestmi hlavy. Příznaky pozvolna zesilují, trvají obvykle 5-10 dní. Výrazně častěji jsou nakaženi rizikoví jedinci (malé děti, starší lidé, jedinci se sníženou imunitou, dlouhodobě vyčerpaní, při chronickém stresu).

Protože chřipka i běžné nachlazení jsou onemocnění dýchacích cest, bývá někdy nesnadné určit, co vás právě potkalo. Nachlazení se obvykle vyvíjí postupně, kdežto chřipka udeří náhle: ráno ještě máte pocit plného zdraví a odpoledne se už cítíte velice špatně. Klasické příznaky nachlazení – bolesti v krku, chrapot, únava, ucpaný nos, kýchání a následně hustá rýma – se objevují asi 1 až 2 dny po kontaktu s infekcí (fyzický kontakt s nakaženým, kapénková infekce) a nebývají tak závažné jako příznaky chřipky, k nimž patří horečka, zimnice, celková schvácenost až zmatenost, bolesti hlavy a svalů (nástup symptomů připomíná běžné nachlazení, ale rýma většinou nehoustne). Při chřipce je nutný klidový režim.

Také uzdravování je při těchto infekcích různé; nachlazení trvá obvykle týden, ale máte-li v pořádku imunitní systém, mohou vás příznaky obtěžovat jen tři čtyři dny. Chřipka může trvat až deset dní, ale únava, která ji provází, může přetrvávat i několik týdnů. Po nachlazení se zřídka objevují závažnější komplikace, chřipka však může způsobit těžký zánět průdušek i zápal plic.

Návštěva lékaře při nachlazení, chřipce

Návštěva lékaře je nutná zejména při dlouhodobějším trvání příznaků, zhoršování celkového zdravotního stavu nebo častém opakování infekce. Také při komplikacích jako je hemoragická bronchitida (vykašlávání krve), bakteriální infekce (žluté nebo zelené hleny), zápal plic (dušnost, schvácenost, chrůpky na plicích) je třeba vyhledat lékaře.

Léčba nachlazení, chřipky

Léky na předpis

Chřipka je virové onemocnění, na které NEÚČINKUJÍ antibiotika. Lze použít antivirotika, která ale účinkují pouze proti viru chřipky A. Důležité je jejich včasné podání (do 48 hodin po výskytu příznaků), neboť tyto látky nedokáží virus přímo ničit, ale zabraňují pouze jeho množení. Účelem antivirotik je podpora organismu v boji proti viru.

Přírodní a doplňková léčba

Multivitaminové a multiminerální doplňky, které užíváte během zimy, podporují imunitní systém a pomáhají odvrátit infekci nejen chřipky a nachlazení. Nepotlačují příznaky nemoci, proto se nebudete cítit po jejich užití bezprostředně lépe, ale velmi pravděpodobně se rychleji zotavíte. V některých případech může okamžitá léčba zabránit plnému rozvinutí choroby. Začněte s potravinovými doplňky hned, když se objeví první příznaky, a pokračujte, dokud onemocnění neodezní.

Proti všeobecnému přesvědčení vitamin C nezabrání vzniku nachlazení, ale může pomoci zkrátit jeho trvání nebo minimalizovat příznaky. Echinacea povzbuzuje imunitní systém k zahájení útoku proti virům. Zinkové tablety mohou rovněž pomoci zastavit nachlazení pravděpodobně tím, že přímo ničí viry. Několik kapek eukalyptového oleje do horké vody k inhalaci je výtečným prostředkem k splasknutí sliznic. Nálev z bezinkového květu působí protizánětlivě a posiluje činnost dýchacího ústrojí. Odstraňovat toxiny pomáhají čaje z řebříčku a lipového květu. Vyvine-li se po nachlazení bakteriální superinfekce, jako je sinusitida a bronchitida, přidejte při prvních příznacích česnek – obsahuje složky, které mohou zabránit pronikat bakteriím do tkání.

Také strava by měla být spíše kašovitá, nedráždivá, bohatá na vitaminy, zvláště vitamin C. Velmi vhodná je sklenice teplého mléka s medem. Existuje také celá řada homeopatických preparátů používaných při chřipkovém onemocnění. Pocení je možno podpořit hodně teplou koupelí a pitím teplého čaje s citrónem a medem (horké koupele neprovádět při onemocnění srdce, cév, ledvin či při jiném závažném chronickém onemocnění). Koupele mohou být s kapkami eukalyptového, levandulového, mátového či čajovníkového éterického oleje. Tyto oleje můžeme používat i do aromaterapeutických lamp, abychom bránili šíření infekce. Levandulový éterický olej vetřený do spánků zmírňuje bolest hlavy.

Základem léčby je klid na lůžku a léčba příznaků. Používají se léky na snížení teploty a tlumení kašle často v různých kombinacích i s látkami na snížení otoku v nose a krku. Na zmírnění zánětlivých příznaků se předepisují antihistaminika. Velmi důležitý je dostatečný pitný režim – při horečce potřebujete denně 2 až 4 litry tekutin.